2019 Event Detail

FIRST Israel District  --   34 Teams  --   Began March 6th, 2019 View on FRC Events


Event Rankings 34
Based solely on the results of this event, the ranking of teams by total earned district event ranking points is as follows.

Rank by
Total Points
Team Total
1 3339 - BumbleB 73
2 3075 - Ha-Dream Team 69
3 3316 - D-Bug 61
4 2630 - Thunderbolts 51
5 5654 - Phoenix 43
6 2096 - RoboActive 40
7 6736 - Knights of the Sea 40
8 5990 - TRIGON 38
9 6104 - Desert Eagles 38
10 5635 - Demacia 37
11 1573 - Kfar Galim 34
12 5038 - MEGIDDO LIONS 34
13 4784 - ATOM 32
14 3388 - Flash 31
15 5291 - Emperius 31
16 4586 - PRIMO 30
17 5951 - Makers Assemble 30
18 2231 - OnyxTronix 26
19 4320 - The Joker 24
20 5614 - Team Sycamore 24
21 6738 - Excalibur 24
22 1942 - Cinderella Tel-Nof 21
23 3835 - Vulcan 14
24 4319 - Ladies FIRST 14
25 7079 - Co-Bot 14
26 3083 - Artemis 13
27 5715 - DRC 13
28 7845 - 8BIT 13
29 4744 - Ninjas 12
30 5928 - MetalBoost 12
31 1943 - Neat Team 11
32 1954 - ElectroBunny 9
33 6230 - Team Koi 6
34 2212 - The Spikes 4

Awards 22
The following point-earning awards have been reported for this event.

Award Winning Team
Autonomous Award sponsored by Ford 3388 - Flash
Creativity Award sponsored by Xerox 5654 - Phoenix
District Chairman's Award 2096 - RoboActive
District Engineering Inspiration Award 4586 - PRIMO
District Event Finalist 1573 - Kfar Galim
District Event Finalist 2630 - Thunderbolts
District Event Finalist 3316 - D-Bug
District Event Winner 3075 - Ha-Dream Team
District Event Winner 3339 - BumbleB
District Event Winner 5990 - TRIGON
Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers 3316 - D-Bug
Excellence in Engineering Award sponsored by Delphi 2630 - Thunderbolts
Gracious Professionalism Award sponsored by Johnson & Johnson 5951 - Makers Assemble
Highest Rookie Seed 7845 - 8BIT
Imagery Award in honor of Jack Kamen 4744 - Ninjas
Industrial Design Award sponsored by General Motors 3339 - BumbleB
Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation 5614 - Team Sycamore
Judges' Award 5715 - DRC
Quality Award sponsored by Motorola Solutions Foundation 3075 - Ha-Dream Team
Rookie All Star Award 7845 - 8BIT
Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories 5951 - Makers Assemble
Team Spirit Award sponsored by FCA Foundation 5291 - Emperius

Alliance Selection
At most events, the Teams in position 1 through 8 are the alliance captains, with 9th through 16th order being the first round selections and the 17th to 24th teams being the second round selections. Results are based on the order at the end of the selection process. Both displays contain the same information, just in two different formats.


Qualification Match Results 63
Match Teams Score
Match 1 2096 3316 3388 42
3835 4744 5038 28
Match 2 5291 4586 6104 64
1573 3083 5635 32
Match 3 2231 5715 7079 17
6736 4320 5654 44
Match 4 1942 1954 3075 48
1943 5951 6230 44
Match 5 4319 3339 5928 43
4784 5614 7845 18
Match 6 6736 2212 6738 34
2630 5038 5990 42
Match 7 5291 3083 3339 63
1943 5614 5715 32
Match 8 4586 4744 7845 44
2212 3388 4320 52
Match 9 5635 6738 7079 52
4319 4784 6230 8
Match 10 2630 5654 5951 50
1573 1942 5990 27
Match 11 1954 2231 3835 36
2096 3075 6104 41
Match 12 3316 4320 5715 29
4784 5928 5951 29
Match 13 3075 5614 5635 28
3388 4586 5038 45
Match 14 2630 3316 4744 43
1943 6104 7079 74
Match 15 1573 2096 5654 30
4319 1954 5990 15
Match 16 2231 3083 6230 46
5928 6738 7845 45
Match 17 6736 3339 3835 35
5291 1942 2212 32
Match 18 4784 3388 6738 39
1573 1954 4586 43
Match 19 4744 5614 5990 46
1943 2231 7845 68
Match 20 3075 3316 3835 36
2630 5635 5715 31
Match 21 3083 4320 5951 48
3339 5038 6230 58
Match 22 6736 1942 6104 72
2096 2212 5928 38
Match 23 4319 5291 7845 44
5654 6230 7079 37
Match 24 1942 3388 5715 39
3316 5614 6738 40
Match 25 4319 6736 5038 66
2630 3075 4586 34
Match 26 1573 1943 2212 47
2096 2231 5635 65
Match 27 4784 3339 4744 58
3835 5654 6104 57
Match 28 5291 1954 7079 38
4320 5928 5990 43
Match 29 1943 3083 4586 43
2231 5951 6104 54
Match 30 1942 5654 6738 49
4320 4744 5635 30
Match 31 4319 3075 3388 33
4784 2096 3083 36
Match 32 5038 5928 7079 58
1573 3835 5715 46
Match 33 2212 2630 6230 28
1954 3339 5614 63
Match 34 5951 5990 7845 49
5291 6736 3316 50
Match 35 4319 4320 6104 43
2212 3075 7079 63
Match 36 4784 2231 4586 61
5291 5614 5951 53
Match 37 1954 5635 6230 39
6736 4744 5715 51
Match 38 1573 5038 6738 56
2096 3339 7845 48
Match 39 1943 5654 5928 30
2630 3388 3835 36
Match 40 4784 3316 5990 60
1942 3083 5038 29
Match 41 1954 6104 7845 41
5291 5715 6738 49
Match 42 1942 2630 5614 70
3835 4586 5928 52
Match 43 1943 2096 4320 47
4319 3316 5635 58
Match 44 3388 5990 6230 31
2231 3339 5654 60
Match 45 2212 3083 4744 39
1573 5951 7079 61
Match 46 6736 3388 7845 52
4784 1943 3075 54
Match 47 2212 4586 5654 29
1954 3316 5928 43
Match 48 3835 5635 5951 68
5990 6104 6738 50
Match 49 4319 2096 5715 40
5291 4744 6230 39
Match 50 2231 3075 5038 60
1942 3339 7079 53
Match 51 1573 2630 4320 43
6736 3083 5614 50
Match 52 2096 4744 7079 49
4586 5715 5990 44
Match 53 4784 5291 2630 51
2212 2231 3316 47
Match 54 1942 1943 3835 60
4319 3083 6738 63
Match 55 4320 6230 7845 55
1573 3388 6104 62
Match 56 3075 3339 5951 40
6736 5635 5928 41
Match 57 5038 5614 6104 47
1954 4744 5654 40
Match 58 2212 3835 5990 41
3075 4320 6738 54
Match 59 3388 5614 7079 50
1942 2096 5951 44
Match 60 6736 4586 6230 34
1943 3316 3339 55
Match 61 4784 5635 5654 50
2630 3083 7845 41
Match 62 1954 5038 5715 32
1573 4319 2231 36
Match 63 3075 4744 5928 51
5291 1943 3388 73

Playoff Match Results 19
Match Teams Score
Playoff 1
(Quarter Final 1)
3075 3339 5990 56
1942 5951 6738 58
Playoff 2
(Quarter Final 2)
4784 3388 3835 52
6736 4320 5635 48
Playoff 3
(Quarter Final 3)
1573 2630 3316 67
5291 2231 5614 47
Playoff 4
(Quarter Final 4)
3083 4586 5038 55
2096 5654 6104 62
Playoff 5
(Quarter Final 1)
3075 3339 5990 79
1942 5951 6738 0
Playoff 6
(Quarter Final 2)
4784 3388 3835 47
6736 4320 5635 53
Playoff 7
(Quarter Final 3)
1573 2630 3316 47
5291 2231 5614 76
Playoff 8
(Quarter Final 4)
3083 4586 5038 53
2096 5654 6104 75
Playoff 9
(Quarter Final 1)
3075 3339 5990 62
1942 5951 6738 41
Playoff 10
(Quarter Final 2)
4784 3388 3835 45
6736 4320 5635 48
Playoff 11
(Quarter Final 3)
1573 2630 3316 71
5291 2231 5614 48
Playoff 13
(Semi Final 1)
3075 3339 5990 48
6736 4320 5635 57
Playoff 14
(Semi Final 2)
1573 2630 3316 67
2096 5654 6104 44
Playoff 15
(Semi Final 1)
3075 3339 5990 57
6736 4320 5635 41
Playoff 16
(Semi Final 2)
1573 2630 3316 39
2096 5654 6104 44
Playoff 17
(Semi Final 1)
3075 3339 5990 60
6736 4320 5635 39
Playoff 18
(Semi Final 2)
1573 2630 3316 69
2096 5654 6104 0
Playoff 19
(Final 1)
3075 3339 5990 70
1573 2630 3316 26
Playoff 20
(Final 1)
3075 3339 5990 52
1573 2630 3316 44

Event Statistics
The following statistics do not have any effect on the rankings, but are provided for informational purposes.

Item Value
Total Matches Played 82
Average Qualification Score 45.37
Average Playoff Score 51.24
Change 11.46%
Average Team Age (Years) 6.85
Highest Single-Alliance Qualification Score 74 (Q14)
Highest Single-Alliance Playoff Score 79 (PO5)

To see district wide results, please visit All FIRST Israel District Rankings
Information
For specific details about the points indicated for a given team, please click on a team name in the event rankings table. Results on this page are specific to the ISR District Event #2, not to the FIRST Israel District as a whole. For additional information and clarification about event point eligibility and scoring procedure, please see the scoring page. Scores are subject to change while event is in progress.

Game Logo
×Some content is hidden on small displays like yours. Please try rotating your device or using a larger screen to see more content.